14 Kasım 2010 Pazar

Gidelemeyen Sergiyi Üzülerek Okumak


Bir arkadaşla buluşmak için gittiğim alışveriş merkezinde buluşmaya 20 dakika önceden gidip D&;R yayınevine uğradım. Dergileri karıştırırken Grafik Tasarım Dergisi'nin yeni sayısında Işık Üniversitesi, Ekslibris Derneği ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nında finanse ettiğini bildiğim(ama ne kadar etmiştir, şüphem var) sergiyle ilgili haber dosyası gördüm.  'Ekslibris ve Mühürler' başlıklı dosyada dereceye giren çalışmalara yer verilmiş. 

Çocuklarımızın bu sanatın adını bile telaffuz edemeyeceği bir ülkede yaşıyoruz. 2008 yılında bir dergiye kapak konusu olarak Ekslibris'i önermiştim. 

Çıkış amacının kitaplarda mülkiyeti ifade etmek olduğunu düşündüğüm bu sanatın estetik ve teknik olarak yaratıcılık gerektirdiğine inanıyorum. Zaman zaman kütüphanemden kitap aşıranlar için Ekslibris yerine Kebikeç yaptırmaya karar verdim. Eğer bu sanatla ilgileniyorsanız bu işin piri Hasip Pektaş hocanın sitesini ziyaret edebilirisiniz.


Abstract
Hasip Pektas was born in Ermenek - Karaman in 1953. He graduated from Gazi Teacher Training Institue in 1974 and until 1982, he worked as an Art Teacher in both Teacher Training Colleges and High Schools. Between 1982 and 1987, he worked in Department of Graphic Art Faculty of Education 19 Mayis University, Samsun...more information

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder