12 Eylül 2011 Pazartesi

İstanbul Tasarım Haftası İDW

Dünyayı saran bu karamsar hava geçecek. Dün Amerikalı bir arkadaşla konuştum. Günlerden 11 Eylül  olunca, sıradan bir 11 sayısı konuşmanın seyrini değiştirdi. 11 Eylül insanların hayatını ülkelerin sınırını değiştirdi. Binlerce insan öldü milyonlarca insan Amerikanın gazabına uğradı. 11 Eylül bir terör saldırısıdır ama diye başlayan her cümle içimizdeki yılanın önde gidenidir. Masum insanları öldürmenin nedeni olamaz. İşte bu terör geldi İstanbul'u da vurdu!

İstanbul Tasarım Haftası(İDW) bir klişe motto ile açılıyor
40 yaşın altında 40 tasarımcının 40 ürünü
“Design Sprit İstanbul” adıyla tasarlanıyor.
Nedir yani şimdi bu!
40 yaşın altı üstü neyi ifade ediyor ben tasarıma bakarım arkadaş ister 100 yaşında ister 10 yaşında olsun!
Zarf değil mazruftur önemli olan!
Türk tasarım dünyası’ndaki yenilikleri, gelişimi uluslar arası sanat camiasına sunma misyonuyla hazırlanıyor. Ama bu klişelerden kurtulmadıkça işimiz zor. Yani belediyelerin sloganına benzemiş sloganlar. 360 günde 360 eser bak bak! Ne kadar interasan! Ortadoğu ve Balkonların, Avrupanın en büyüğü nedir bu büyüklük hastalığı.
Bu yıl İDW’nin ağır topları Londralı tasarımcılar, Tokomo Azumi ve Amanda Levete. Blog postun fotoğrafı Levete’nin futuristik stadyum tasarımlarından biri. İyi tasarımcıların bir çoğu Londra'dan çıkıyor. Örneğin Zaha Hadid , neden acaba?
Kıtaların, kültürlerin, ırkların, geçmişin ve geleceğin buluştuğu 2011 İstanbul Tasarım Haftası 28-Eylül 2 Ekim arasında sizlerin ziyaretlerini bekliyor olacak. Fotoğrafta Amanda Levete'nin futuristik stadyum tasarımı görüyorsunuz. Özellikle Galata Köprüsünü İDW etkinlikleri güzel.