21 Ocak 2012 Cumartesi

Türk Kahvesi, Müze ve İstanbul

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından fonlanan bir projeyle Endüstriyel Tasarım Müzesi kuruluyor. ETMK Derneği  bu işe öncülük ediyor. Burada  Türk endüstriyel tasarımını küresel pazarlarda tanıtma, İstanbul'un tasarım bilincini yükselmek gibi ulvi hedefler var.  Umarım başarılı olurlar. Projenin destekçileri: İstanbul Kalkınma Ajansı’na, Beyoğlu Belediyesi’ne, Arzum Elektrikli Ev Aletleri, Gürallar Art Craft ve Ersa Ofis Mobilyaları'na teşekkür ediyoruz. Neticede İstanbul güzel bir endüstriyel müzeye sahip olacak! İstanbul tasarım merkezi olur mu? Zor ama neden olmasın!
Endüstriyel tasarım didin de, bak alıma ne geldi! Çalıştığım şirkette  kızlar özene bezene cezve ile Türk kahvesi yapardı öyle missss gibi kokar ama kahve yapmayı bilmediğimizden (üşendiğimizden) öyle iç geçirip dururduk. Ama Arçelik Telve diye öyle bir alet icat etti ki inanın insana “oyoyoyyyy” dedirtiyor. Bir kaşık kahve 1 şeker bas düğmeye al sana köpüklü Türk kahvesi. Alın size endüstriyel tasarım, buyurun buradan cin fikir, yürü ya  kulum inovasyon! Arzum Elektrikli Ev Aletleri ve Gürallar, Ersa Ofis alkışlar size olsun, İstanbul ve Türkiye size minnettar.

22 yorum:

 1. Endüstriyel tasarımlar son zamanlarda bir harika oldu.Yeniden meslek seçme şansım olsa kesin endüstriyel tasarımcı olurdum.İkea'da bu tasarımların örnekleri çok.Çok basit ama çok işlevsel ürünler var.Endüstriyel tasarımı hissediyorsun.Her sefer cin fikirlere hayran oluyorum.Telve'ye gelince bir harika.Müze açıldığı zaman bize buradan bilgi verirsin:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum güzel insan :) sizden yorum seçeneğini öğrenmiş oldum :)

   Sil
 2. Telve, kahve yapmayı beceremeyenlerin kurtarıcısı oldu :) Tabi benim gibi kahve yapmaya üşenenlerin de:) İyi haftasonları ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklsınız çok inovatif bir endüstriyel ürün, iyi hafta sonları:)

   Sil
 3. Telve, bence son yıllardaki en müthiş icat! Bazı mekanlar eskiden zahmetli diye Türk Kahvesini menüye koymuyorlardı!Şimdi her yerde...
  Ama şunu da belirtmem gerek, kömürde pişmiş Türk Kahvesi`nin tadını hiçbir şeye değişmem:)
  İstanbul tasarım merkezi olur mu bilemem ama bu gelişmeler oldukça olumlu. Her şekilde desteklenmeli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semi, denemek lazım kömürde kahveyi, inannın hiç denemedim, cehaletime verin :)

   Sil
  2. Ben de İzmir'de Nişantaşı kum kahvesi içiyorum.Kızgın kumun üzerinde pişiyor.Hikayesini bulur bize anlatırsın belki bir gün.Bu arada çaktırmadan yorum penceresinin merak ettiğim bir özelliğini de sen de denemiş oluyorum.

   Sil
  3. Dur ben bunu araştırayım :) Pembe Kekik :)

   Sil
  4. Bolat İstanbul`da kesinlikle yapan mekan bulursunuz. Ben en son Safranbolu`da içmiştim, bir saat bekledik ama müthiş lezzet:)

   Sil
  5. Merak ettim, gittiğim bir kaç yere sorayım :)

   Sil
 4. İzmir Kemeraltında Kömürde Kahveyi çok güzel pişirirler.Hatta Kömürde ve cezve yerine fincanda...Mutlaka tavsiye ederim.Alet işler el övünür durumu .Telveyi almayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim, İzmir'e ilk gidişim de deneyeceğim :)

   Sil
 5. valla arçelik tasarlamış bizlerde keyifle kullanıyoruz..:)) güzel bir proje olmuş artık tasarıma öncü olması gerek markaların

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanmak lazım, zira kahve dimağı açar, kalbi çalıştırır, mideyi cilalar :))

   Sil
 6. gayet güzel bir proje umarım hedeflerine ulaşır. ayrıca, tamam arçelik yapmıştır ama hiç bir makine Türk kızının elinden çıkan Türk kahvesini yapamaz :) tabi sen mecbur makineyle idare ediceksin sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türk kızları o kadar bencil değil, ara sıra bize ikram ediyorlar :) cezve yapılan kahveyi tutmaz ama idare edeceğiz :))

   Sil
 7. Bende kullanıyorum gerçekten el yapımına oranla köpük daha güzel çıkıyor.Kahvenin yanık kokusu elde yapınca kaçıyor gibi bu makina ile onunda kokusu kalıyor ve gözlerinizi kapatıp hayallere dalıyorsunuz.Hele yanında hakiki türk lokumu varsa artık dünya umrunuzda olmaz 10 dk. da olsa.Şimdi nedense senden lokumla ilgili bir post bekleyişine girdim:b

  YanıtlaSil
 8. Kafe de Mola, ismine yakışır bir yorum olmuş. Lokum veya çikolata olmazsa kahve yavan gelir:) ama ben lokumu yazdımdı
  http://istanbulistanbulolali.blogspot.com/2011/06/bir-istanbul-lokumu-cemilzade_05.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okudum yorumladım :)Çikolata demişsin , çikolata neskafeyle iyi gidiyor bence türk kahvesine lokum gerekirse inat damarımı tutarım bu konuda.Kalkıp yapsammı en hakikisinden bir türk kahvesi derin nefes almaya başladım kahve kokusu arıyorum.Yazın olsa yapmış balkondan manzaraya dalmıştım bile.Özel değerlerimizi ön planda tutup açtığın konular için teşekkürler:)

   Sil
 9. Yorumlar için ben size teşekkür ediyorum, paylaşıyoruz gönlümüzden geçeni, bildiklerimizi, öğrendiklerimize. Doğru lokum diyelim o zaman :)

  YanıtlaSil
 10. merhaba bolat.
  güzel bir bilgilendirme ve tanıtım postu olmuş, sayende hemen haberimiz oldu. umarım başarılı sonuçlar elde edrizbu vesileyle.
  türk kahvesine gelince; ben de bir türk kahvesi sever olarak arçelik telve kullanıyorum yaklaşık 3yıldır. biraz huysuz bir sever olsam dA konu hakkında postum mevcut, yanında lokum ollmalı, su olmalı, damla sakızı macunu olmalı, birşeyler olmalı...bir kaç markanın daha var tabii türk kahvesi makinası. ama ben telve'den çok memnunum. arkadaşım arzum'unkini kullanıyordu, o da gayet başarılı.
  semi'ye katılıyorum, kömür ateşi ile yapılan kahve bambaşkadır! ben nadir de olsamangal ateşinden sebeplendim şahsen. tavsiye edilir :)
  sevgiler.

  YanıtlaSil
 11. Özge teşekkür ederim:) lokum olayına katılıyorum. Sakızlı türk kahvesi ayrı bir fenomen :)

  YanıtlaSil