14 Şubat 2012 Salı

Sıradan İstanbullu

Hiç huyum değildir ama artık iki satır yazmasam vicdanım sızlayacak! Malum, son iki haftadır devletimizin kurumları birbirine girişmiş. Başbakana bir tür meydan okuma durumu var anlaşılan. Her dönem çeşitli tipte vatan sevicilerimiz var biz bu tiplerden bir türlü kurtulamıyoruz. Kâbus gibi biri gidiyor öbürü geliyor. “Ahanda şeffaflaşıyoruz heyyoo” derken bir de gördük ki bazıları devletin kadrolarında saf tutmuşlar. Hani haktı, emekti, hukuktu, guguktu, liyakatti,  kul hakkıydı. O “kul Hakkı” biz oluyoruz. Adımız Hakkı olmuyor da Ahmet, Mehmet, Elif, Can, Sinem, İpek oluyor. Siz, bizim adımıza size hiçbir zaman vermediğimiz ve vermeyeceğimiz hakla “goygoya” devam edin.  Devletimiz biz sıradan insanların asaletiyle müreffeh hale gelecek. Bir cedelleşme ki sormayın gitsin! Bu zihniyet kısırlığına rağmen İstanbul yine New York Times’a konu olmuş. İstanbul’da sanat patlaması var. Gazete çağdaş sanat merkezi olarak adlandırabileceğimiz SALT’a özellikle işaret etmiş ki bu kuruma destek veren Garanti Bankasını ve Vasıf Kortun'u kutlamak lazım böyle bir proje için. Yazıda ayrıca Tayfun Serttaş, Taner Ceylan, Kutluğ Ataman, Banu Cennetoglu Emre Hüner, Erol Akyavaş, Orhan Pamuk, Gözde İlkin, Halil Altındere, Ali Akay, Beral Madra, Ali Kazma, Ömer Koç, Ayse Erkmen, Sarkis, Hale Tenger,  Tayfun Serttaş, Gülsün Karamustafa gibi birçoğuyla tanışma fırsatı bulduğum sanatçılarımız anılıyor. Sıradan insanların büyük başarısını kutluyorum. Yaşasın sıradan vatandaşlık! Çok merak ettim bakayım şu New York Times yazısısına Bolat diyorsanız böyle buyrun.

İllüstrasyon Kaynak:www.trendkupu.com

Not: Bu yazıyı yazarken fark ettim ki, Word hazretleri “yanlış yazıryosun oğlum düzelt cedelleşme değil cebelleşme olacak” diyor. Ben size söyleyeyim, cedelleşme doğru kullanımdır, münakaşa etmek demektir. Cebelleşme ise dağlılaşma anlamına gelir ki bu kullanımı tercih etmeyiz diye düşünüyorum.

16 yorum:

 1. ben de katılıyorum: yaşasın sıradan vatandaşlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah bir de bu "vatanseviciler"den kurtulsak, vergilerimizi yemeseler kim tutar biz sıradan vatandaşları :))

   Sil
 2. Çağdaş Sanat İstanbul'a yakışıyor. Her geçen gün artan izleyicisiyle ve ilgiyle izleniyor da. Ah bir de daha fazla işadamı tarafından desteklenip satın alınsa eminim dünyayla yarışacak bir duruma gelir çağdaş sanat ülkemizde.

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle daha fazla destek vermek lazım :) evet, Çağdaş sanat Istanbul'a yakışıyor :)

  YanıtlaSil
 4. Istanbul'un layik oldugu silüet iste bu..
  New York Times yazisi da güzeldi.

  Bu arada cedellesme'yi de ögrenmis oldum :)

  YanıtlaSil
 5. Maalesef çirkin şeyler oluyor!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, ne yazik ki öyle...ama sanat ile ilgili her gelisme yüzümüzü aydinlatiyor

   Sil
 6. sıradan vatandaşları ben de alkışlıyorum.. daha çoook olmalarını diliyorum.. sayende cedelleşme ve cebelleşme konusunu da öğrendim ki ben hep cebelleşme'yi yanlış kullanırmışım meğer:(

  her zamanki gibi teşekkür etme ihtiyacı duydum 'iyi ki varsın bolat'

  YanıtlaSil
 7. Evet artık örgütlü toplum deyince kusasım geliyor, çünkü pislik diz boyu. Yaşasın sıradan vatandaşlar :))

  YanıtlaSil
 8. Ooooo! Makalenin sonuundaki yorumlari okudunuzmu? Ehehehehe cook guzel yazmislar vallahi :-)

  Bu arada Trend Kupu'nun resmine ba-yil-dim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Millet daha tırsıyor aslında çok daha farkılı şeyler yazılacak da! Tam polis devleti olduk tam!

   Sil
 9. Blogumdaki güncelleme sorunundan dolayı yeni bir blog açtım:)beklerim. Sıradan vatandaşlığa gelince....Hayatın sırrı bu bence...sıradan ve iddiasız olmak:)

  YanıtlaSil
 10. Yasasin siradan vatandaslik gercekten :) Ama nedense herkes birilerini kendine dayi, amca etme pesinde...

  YanıtlaSil
 11. Zavallılığın en büyük göstergesidir, güce tapma hikayesi :)

  YanıtlaSil
 12. waww "cedelleşme" ve "cebelleşme". Nasıl bir detay ve bilgi ve nasıl doğru bir ironik tesbit :)

  YanıtlaSil