22 Nisan 2012 Pazar

İstanbul'un altı üstü

Eğer birazcık vaktiniz var ise bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Neler var videoda? zindanlar, mezarlar, şehrin ortasında gömülü kalmış gemiler, işkenceciler, imparatorlar, çeşmeler, Osmanlılar, Boğaziçi, Bosphorus, sarnıçlar, kütüphaneler, mozaikler, stadyum, yarışlar, haçlılar, Medusa, saraylar, metro, Romalılar, Bizanslılar,  kısaca Constantinople, Bizans, Roma, Estambul ve İstanbul’a dair çok şey var! Biz neden çekemeyiz kendi şehrimizde böyle belgeseller? Sebebi çok basit, izlemediğimiz için! Bizde neden bir History Channel bulunmaz? Çünkü izleyicisi yoktur! 

33 yorum:

 1. Bu nasil bir sey Bolat? Daha bugun History Channel izlerken, neden bizde yok ki dedim kendi kendime. Cok begendim paylasimini, acaba Ingilizcesi yok mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ole, vardır mutlaka bir araştırayım:) bizde biliyorsun İZ TV var Coşkun Aral'ın kurduğu ama izleyici kitlesi önemli kanalın yaşayabilmesi için :)

   Sil
 2. çünkü biz henüz kendimizi bilmeyi, tanımayı isteyecek kadar olgunlaşamadık.. henüz büyük gördüklerimize kendimizi ispatlama çabasındayız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cuk diye oturmuş yorum :)) üstüne ne denebilir:)

   Sil
 3. Teşekkürler Bolat ,büyük bir merakla izledim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnan biz de böyle belgesel hazırlamak için istekli insan bulamazsın, gustomuzun zayıflığından mıdır?

   Sil
  2. Yok ondan değil. Türk'ün aklı sonradan gelir !

   Sil
 4. kırkbeş dakika sürüyormuş of evden çıkmam da lazım acaba başlasam mı diye düşünüp play'e tıkladım. ve gördüm ki buna ayıracak en az beş kırkbeşliğim varmış(:

  çok teşekkürler paylaştığınız için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyif aldığınızı düşünüyorum, bence tadı yerinde bir çalışma :)

   Sil
 5. guzelmis zaten istanbulun kendisi guzel ah ulan istanbul :)

  YanıtlaSil
 6. Muhteşem bir video tarihini bilmeyen geleceğini de bilemez ne yazıkki show tvde gençlere İstanbulun fetih tarihini sorduklarında % 70 in bilemediğini esefle izledim tabiki history channeldan da haberleri yoktur...((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yandan da çok iyi yetişmiş gençlerimiz geliyor umarım onları sayıları çoğalır :)

   Sil
 7. İstanbul...Yaşanılan şehir..Ah bi de yaşatılsa ya !!..Keyifle izledim.

  YanıtlaSil
 8. Bolat, yakın zamanda Ayasofya' nın altındaki tünellerle ilgili bir program izlemiştim, bu video da üstüne bal kaymak oldu... çok teşekkürler. Aynı videoyu ben de diğer bloğumda paylaşmak istiyorum.

  Şehrin adını güzel taşıyorsun :)
  İyi çalışmalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de bir kaç çalışma izledim daha keşfedilmemiş neler var neler :)

   Sil
 9. 37. dakika ve sonrasında Anemas'ın daha yeni bulunduğunu söylüyor ki hatalı. Cünet Arkın az film çekmedi orada :)

  Bizde izleyicisi olmadığından değil de tamamen prodüksiyon meselesi bence. İzleyicisi var ama üreteceği gelir harcanan paraya değmeyecektir, bir de tabi prodüksiyon konusunda yeterli birikim oluşmamıştır. Zamanla olacaktır diye ümitliyim. Bunun örnekleri mevcut. Yorumda bahsettiğin İz TV'de çıkıyor örnekler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Caner, böyle sinema filmleri ve diziler çekebilen ekip elbette çekebilir ama izleyen ve reklam veren bağı bu işin püf noktası :) haklısın.

   Sil
 10. inanmıyorum ya video süpeeer =) Hemen izliycem bunu paylaştıgın için çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 11. Bolat, çok şey bekliyorsun:)))
  Okan Bayülgen aklıma düştü, belgeselin "ceza" olarak verildiği ülkemizde seyirlik olması mümkün değil!
  Coşkun Aral geçenlerde çıktı programa, ne şartlarda İz TV ayakta durabiliyor anlattı...
  İstanbul`da yaşayan mimar bir arkadaş bu konulara çok meraklı ve daha yıllar önce bana Türk bir ekipten bahsetmişti. İstanbul`un yeraltı şehirlerini belgesel yapmak isteyen. Hatta bunun için dalgıç gerekiyordu, oldukça zayıf. Neyse uzun hikaye...Ama bu belgesel yarım kaldı bildiğim kadarıyla. Finans sorunları ve bütün bu alınması gereken izinlerden dolayı falan filan...
  İşin özeti, kimse izlemiyor arkadaşım. Millet dizi manyağı olmuş, bu durum da birilerinin işine geliyor. Kim uğraşacak belgeselle falan:)

  YanıtlaSil
 12. Semi çok haklısın:) bak aklıma ne geldi, biz diyoruz ya dizi sektöründe öyleyiz böyleyiz dizileri Arap Yarımadası'na Balkanlara satıyoruz diye iyi de 1985'lerde çatır çatır Brezilya dizileri izlerdi ev ahalisi, nolucak şimdi! Türkiye'deki gelişme bu mudur? Brezilya'ya latin Amerikaya bizim diziler ulaşmış mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünyanın bir ucuna da dizi satsan ve bununla övünsen ne olur! Övünülecek o kadar çok malzeme varken elimizde geldiğimiz noktaya bak!
   Elimizdeki tek adam gibi tarih filmi Fetih 1453 mesela, şimdiye kadar yapılmamışı yaptığı için tamam ama çok sert eleştiriler aldı yurt dışından. Örneğin sen bilirsin, F.A.Z.(Almanya`nın en ciddi gazetesi) kültür ekinde film vizyona girdiğinde bir sayfa yer verdiler. Çok kötü bir eleştiriydi, sahnelerden dolayı izleme yaşını da 16 belirlediler. Filmin politik olması ve tarihi çarpıtarak yer verdiğinden bahsettiler. İşlerine gelmemiş diyebilirsin tabii ama ben özellikle bu gazetenin tarafsızlığına güvenirim ve bilirim ki Almanlar kendilerine bile kıyak geçmez:))
   Neyse bir gün karşılaşırsak uzun uzun konuşuruz:)

   Sil
  2. Kesinlikle haklısın, empati denen şeyi bizhepkarşıdan bekleriz Semi:)) Biz aslanız bizzz kaplanız alem maskara:)) geçmişle yaşarız:))) oysa Almanya bugünle yaşar :)

   Sil
 13. Muhteşem...

  İzlememizi sağladınız için ayrıca muhteşem

  YanıtlaSil
 14. Teşekkür ederim güzel yorum için :)

  YanıtlaSil
 15. bookmarkladim postu, ilk genis vaktimde izliycem soz : )

  YanıtlaSil
 16. Waaoow dedim ne yerler varmış!
  ben halen
  çayırdaki heidi durumundayım:)

  YanıtlaSil
 17. Keşke Heidili postumu da okusaydınız diyorum :))

  YanıtlaSil