21 Mart 2020 Cumartesi

İstanbul pandemi, covid19, corona, karantina ve mortgage'li evler!

Blogger Bolat'ın heder olan 2019'u!
İstanbul Pandemisi COVİD19 Korona Virüslü Günler!

Uzun zaman oldu blog, yazmamak yazamamak için kendimizce önemli sebeplerimiz vardı! İnsanoğlu her şarta kolay adaptasyon sağlıyor, şükürler olsun biz de öyle yaptık! 2019 yılı geçti gitti.

Allah tependen baksın Corona!


2020 yılına bambaşka bir enerji ile başladık, işler şahane derken Corona virüsü vakası patladı. Covid-19'un denen bu illet insanlığı tir tir titretirken bizler de eve kapandık. Yaşlılarımızı ve diğer insanları COVİD-19 denen bu beladan korumak için elimizden geleni yapıyoruz.

Evin yıkılsın Koronavirüs COVİD-19!


Peki İstanbul’u bir köye dönüştüren bu COVİD-19 ne demek. Etimoloji merakımı bilenler bunu biliyor. Efem COVİD-19 koronanın “CO”su, virüsün “VI”si, İngilizce hastalık kelimesinin disease sözcüğünün “D”sinden ve 2019 yılının "19" alınarak yeni bir kelime türetilmiş.

İstanbul eve kapandı, blog yazarı olarak bloğumu hatırladım!


İstanbul’da evde ne yapıyoruz? Yemek yiyoruz, tv izliyoruz, film seyrediyoruz, kitap okuyoruz, unuttuğumuz eşi dostu arıyoruz. Çoluk çocukla oyun oynuyoruz. Toplum sağlığı için KARANTİNA’dayız dostlar, biliyorsunuz! Bedenimizi, ruhumuzu dinlendirmiş olalım! İstanbul'un tabakhaneleri kapandı! Citta slow modundayız! 

Ama bazı insanlar yiyerek ölecek!

İstanbul'da Corona karantinası


KARANTİNA kelimesi İtalyancadan dünya dillerine geçmiştir. Kelime bulaşıcı hastalık şüphesi durumdaki insan ve hayvanları, hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas ettirmemek suretiyle alınan tedbiri ifade eder. Venedik Cumhuriyetinde, başkent Venedik'e salgın hastalık bulaşmasın diye kentte gelen gemileri 40 gün şehir açıklarında denizde bekletirmiş.

Borçlu İstanbul ve mortgage kabusu!


Çoğu İstanbullu MORTGAGE’li evlerinde bu ölümcül virüsü atlatmayı beklerken ‘ÖLÜM TAAHÜDÜ” anlamına gelen MORT-GAGE kredisini nasıl ödeyeceğini düşünmeye çoktan başladı.

Unutmayın dostlar, bir gün herkes toprak sahibi olacak! Dikkat edelim bunun sebebi CORONA VİRÜSÜ olmasın!

Pandemi de nedir?


Bu bir PANDEMİ yani PAN (Tüm) DEMOS (İnsanlar) tüm insanları etkileyen salgın demek!

Sağlıklı günler olsun, güzel günlere kadar #EvdeKalTürkiye!

Blogger Bolat İstanbul'u seviyor!

Not: Heder olduk dedik ya! Heder de ne demek dediğini duyar gibiyim! Heder olmak demek ziyan olmak, boşa giden yıllar demek dostlar! Hay bu etimoloji ve köken merakıma!


4 yorum:

 1. Evde kalmak aslında çok işe yaradı :) Coronaya değil ama sana hoşgeldin diyorum sevgili Bolat :)

  YanıtlayınSil
 2. Telef olmayalım da heder olalım.

  YanıtlayınSil
 3. Hoş geldiniz. Yazılarınızı özlemişim. Bilgi dolu, esprili, iyimser. Aslında dilimiz konusunda hepimizin meraklı olması lazım. Madem ki ortaya yazıyoruz, doğrusunu kullanmamız önemli. Kullanılmadığı için yitip, giden kelimeler de ayrı bir içler acısı. Bu ara ben de koltuk ile kanepeyi ayırt etmeyen veya edemeyenlere takıntılıyım. Düzeltmemek için kendimi zor tutuyorum. Sağlıklı günlere bir an önce kavuşmak dileğiyle...

  YanıtlayınSil
 4. Selamlar blogunuzu takipteyim sizde blogumu takip edip son yazıma yorum yazarsanız çok ama çok mutlu olurum :)

  YanıtlayınSil