20 Aralık 2011 Salı

İstanbul ve mamudizm

Bu yıl İstanbul’da birçok kongre, konferans, seminer, davet ve açılışa katıldım! Kimse üstüne alınmasın ama şöyle bir tespitim var! İnternetin sağlamış olduğu sığ bilgilerden faydalanıyoruz, şahsen ben derinlik göremedim. 
Özellikle kavram yaratma ve kavram satma konusunda çok zayıfız! 
Nedir Kavram yaratma ve kavram satma?
Açalım kavram yaratma olayını: Örneğin rahmetli Recep Yazıcıoğlu (vali) “mamudizm” diye bir kavram yaratmıştı. Bu kavramı devletin hantallığını ifade etmek için kullanıyordu.  Devlet Vali Bey’e 10 okul parası tahsis eder o bu parayla 30 okul yaptırırdı. Atadan kalma “imece” usulünü  içselleştirmişti. Kah kepçe operatörünün yanında, kah inşaat çukurunda bazen de hafriyat kamyonunun şoför mahallinde olurdu. O hantallığa, tembelliğe, bananeciliğe kısaca “mamudizme” isyan etmiş bir insandı!
Şimdi biz "mamudizmi İstanbul’da iliklerimizde hissediyoruz! Yeniden inşa etmek için gerekirse yıkmak lazım! Şehircilere kulak vermek lazım. İstanbul valilerinin ve İstanbul belediye başkanlarının  en az rahmetli Recep Yazıcıoğlu kadar “mamudizmle” uğraşması lazım.
Konu uzadı biliyorum, işte size yaratılmış bir kavram örneği “mamudizm” Kavram yaratmak için okumak, okuduktan sonra da yazmak, yazdıktan sonra da satmak lazım. Evet Türk Dil Kurumuna önerdim ve hala öneriyorum “mamudizm” Türk Dil Kurumu'nun terimler sözlüğünüzde yer almalıdır.

Fotoğraf Kaynak:ageofconan.com