12 Ocak 2012 Perşembe

Eşek güzellemesi

Yüksel Aksu’dan özür diliyorum  ''Entel Köy Efe Köy'e karşı” adlı filmine henüz gidemedim. Filmin tanıtımına Kadıköy’de rastlamıştım. Kocaman bir eşek maketi, darbuka, klarnet sesleri eşliğinde tanıtılmıştı. Madem filme gidemedik bari bu yaratıcı filmin Kahramı eşeğe övgü babında bir blog post ayıralım istedim. Öncelikle İstanbul’da modern köleler gibi mesai kavramı olmadan saatlerce çalışan sinema emekçilerine saygılarımı sunuyorum. Kameremanlardan,ışıkçısına, sesçisine, oyuncusuna kadar herkes canını dişine takıp çalışıyor, böyle rafine bir sektörün bu kadar hoyrat çalışması çok aşağılayıcı. Neyse konumuza dönelim. Kadıköy'de gördüğüm eşekten ilham alıp güzellemeye başlıyorum. 
Eşek zekâ küpüdür, tek günahı çalışkan olmaktır. Liderdir, koskoca kervanlarda devasa develerin başında hep bir eşek vardır. Eşek liderdir çünkü ondaki navigasyonun çakmasını insan evladı henüz yarım icat etmiştir. İşte bu yüzden eşek gittiği yeri hiç unutmaz. Mühendislere taş çıkaracak bir topografya bilgisine sahiptir, gideceği yolu en kolay, en tehlikesiz şekilde nasıl kat edeceğini bilir.
Derler ki 30’lı yıllarda Anadoluda yol yapımı vardır. Yokluk işte savaştan yeni çıkmış bir millet! Alet yok, adavet yok, kaynak yok. Yol yapımı için bizim Nafia mühendisleri(şimdiki Bayındırlık Bakanlığı) eşekleri bayıra salıyor eşeğin gidiş istikametine şerit çekilerek yolun güzergâhını belirliyorlarmış. Çalışmaları izlemek amacıyla orada bulunan İngiliz mühendis sormuş, napıyorsunuz siz? Bizimkiler pratiği bu mühendislere anlatmışlar; efenim eşek %7’lik eğimin üstüne çıkmaz, coğrafya bilgisi 10’dur, böyleyken böyle…. İngiliz mühendis gevrek gevrek gülmüş! Makaraya almak için, ya eşek bulamazsanız nolucak! Bizim Nafia mühendisi lafı yapıştırmış. “Eşek bulamazsak sana soracağız John!”
İşte böyle zaman zaman küfür ve hakaret amacıyla kullandığımız. Hatta çoğu kez adını kullanmadan önce "af edersiniz" ön cümlesini koyduğumuz eşeklerin son özelliği de  "düştüğü çamura ikinci kez düşmemesidir” şimdi oturup düşünmemiz lazım aynı çamura düşmeyenimiz var mı?


Fotograf Kaynak:Esotron