6 Nisan 2012 Cuma

Bir babanın GDOL oğuldan intikamı

Dün Estambul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Doğan Online’ın  GDOL, Digital Talk Fest’indeydim. Hava güzel, Haliç manzarası güzel, saltanat kayığı turları güzel! Kafamda bilerce soru ve birçok değerli panelist ve konuşmacı üstüne dondurma kadar naif bir karikatürist Erdil Yaşaroğlu ve bir halk kahramanı sunucu Serdar Kuzuluoğlu. Her şey güzel ambians şahane, dönerek gelen sahne o biçim! Sağımda solumda oturan hatun kişiler, beyfendilerin ellerinde Iphone, Samsung,  Asus ya da Ipad tablet pc’ler.  Bizim neymiz eksik bir ara açayım da maillerime bakayım istedim, bir de ne göreyim benim Asus kaput  “ ülen noluyor bastık bastık çalışmıyor” anlaşıldı anlaşıldı bizim Teo (oğlum Teoman, 3.5 yaşında) tablette karpuz kesme oyunu oynayarak makinenin şarjını yemiş. “Oğlum ben seni napim!” Eve gidince GDOL’ nesline 1 hafta oyun oynamama cezası vereceğim! Ayrıca kendisinin en sakar fotosunu buraya koyarak intikamımı alıyorum. Bakmayın böyle şeker şerbet görüntüsüne bu kareden saniyer sonra kapaklanarak düşecek ve yaygarayı basacaktır! GDOL nesli nedir? El cevap, GDOL nesli okuma yazma bilmeden bilimum bilgisayar türevlerini açabilen, o ekranda oyunu sakladığın halde bulabilen ve o oyunlarda senden çok level atlayan minik yaratıklardır!
GDOL’den aklıma takılan bazı notlar aktarayım: İstanbul'da Haliç kenarında hava çok güzeldi, katılım yüksekti. Hanzade Doğan Boyner etkinliğin sonuna kadar ayrılmadı, bravo kendisine.  Artık beşikten mezara bağlantı durumumuz var, anne karnındaki bebek ultrasonla online! Doğduktan sonra her an bağlantıdasınız, yuvada online! Ölünce morg kayıtlarınız online! Mezara girince mezarlıktaki Fatiha hizmetine online!  Facebook, twitter, blog, google plus adresleriniz sağ sol meleklerinizin işini kolaylaştırıyor, günah ve sevap hesapları online!  Öyle çok seçenek içindeyiz ki bu mefhum zaman algımızı yükseltiyor. Zaman zaman araçla amaçları karıştıyoruz hepimiz insanız henüz mutant olamadık! İnsan aynı insan. Çağımızın en büyük sorunu odaklanma! Dün GDOL’de binlerce insan tweet etmekten o canım konuşmacıları tam olarak dinleyemedi, nasıl yani! Şöyleki: Serdar Erener "kulak" dedi çok önemli dedi, haydaaaaaaaaa binlerce tweet kulak önemli dedi Serdar Erener dedi! Yahu adam konuşuyor lafın bir sonunu dinle nereye bağlayacak… Yok yok kulak önemli dedi… Kısaca kaliteli ve özgün içerik internetin geleceğini belirleyecek. Yandex’in kurucusunun tespiti de önemli arama motorlarında neden 6 adet tercih var? Bir de hayran olduğum bir tablo gördüm ve çok mutlu oldum, twitter de 1. Sırada Cem Yılmaz ikinci sırada Abdullah Gül ve Üçüncü sırada Demet Akalın var! Tablo geleceğe ümitle bakmamı sağlıyor. Sonuç, korkmayın hala elma, ekmek, armut, üzüm yiyor hala sarılıyor, ağlıyor, gülüyor, hala eşten dosttan ahbabtan haber bekliyoruz. Ersin Yıldırım'a da bilet için teşekkür ediyoruz.
Not: Teoman'a bilgisayarı yasakladık 5 yaşına kadar ancak benim mihmandarlığımda kullanacak, en fazla 10 dakika ama naparsan yap, nasıl bir nesilse her türlü bilgisayarları açıyor, bir şey olmamış gibi kapatıyorlar.