28 Mayıs 2015 Perşembe

Blogger Bolat'la İstanbul'u tanıyalım

İstanbul'un en büyük ilçesi, İstanbul'un en kalabalık ilçesi hangisidir?

Nüfus olarak düşündüğümüzde TÜİK'in verilerine göre: İstanbul'un en büyük ilçesi Bağcılar olmuş. Bağcılar ilçemizin nufusu 738 bin 809. İstanbul'un en kalabalık nüfusa sahip ilçesi  Bağcılar. Peki ikinci sırada kim var dersiniz? 645.248 kişinin yaşadığı Asya yakasından Ümraniye ilçesi var.

Yüzölçümü açısından yani en çok toprağa sahip İstanbul ilçesi

Bunu bende yeni öğreniyorum İstanbul'un yüzölçümü en büyük ilçesi Çatalca. İyi de Çatalca'nın İstanbul'la ilgisi ne! Tekirdağ'a bağlı olması gerekmiyor mu? Maymun iştahlı İstanbul işte!

İstanbul'un en büyük gölü hangisidir?

İstanbul'un üç büyük gölü var. Terkos gölü İstanbul'un en büyük gölüdür. Büyükçekmece Gölü'nün aksine Küçükçekmece Gölü daha büyük bir göldür. Ayrıca Küçükçekmece lagündür yani denize bağlantısı olan bir göldür. Tuzla'daki Kamilabduş gölü de lagündür.

İstanbul'un dağları var mıdır?

Dağı olmayan şehir ne işe yarar yahu! Elbette İstanbul'un da dağları vardır. İstanbul'un dağları hangileridir? Saman dağları Yalova yönündedir. Pendik yakınlarındaki Aydos Dağı, Alemdağı, Büyükçamlıca, Küçükçamlıca, Gürgencik Tepe ve Yuşa Tepesi ile Avrupa yakasında Istranca Dağları yani Yıldız Dağları İstanbul'un dağları arasındadır.

İstanbul'un ormanları

Belgrat Ormanı, Fatih Ormanı, Daşdelen Ormanı, Aydos Ormanı, Kayışdağı Ormanı ve Şile'yi sayabiliriz.

İstanbul'un akarsuları hangileridir?

Ayamama Deresi çok canların boğulduğu için aklımızdadır. Otoyolda insanlar boğuldu yahu, bu nasıl iştir! Kağıthane Deresi'ni yine hepimiz biliriz. Rica Deresi, Göksu, Ağva Deresi gibi bir çok akarsu niteliğini kaybetmiş deresi vardır. Mesela İstinye deresi artık yoktur konut alanı olmuştur. Kurbağalı dere için aynı şeyleri söyleyebiliriz.

İstanbul'un hakim rüzgarları

Samyeli diğer adıyla akyel. Çok bilinen adıyla "keşişleme" denir keşişleme  ismi Uludağ'ın eski adı olan Keşiş dağına atfen verilmiştir.
Lodos, İstanbulluyu deliye döndüren İDO ve vapurları iptal ettiren bir rüzgardır. Kabayel ve kumkarası da denirmiş ben ilk kez okudum.İstanbul'u etkileyen diğer rüzgarlar: karayel, yıldız ve poyraz.

İstanbul'un iklimi

İstanbul'un havasına suyuna güvenilmez derler ama yine de yazalım İstanbul iklimi bir geçiş iklimi yani Akdeniz İklimi ile Karadeniz iklimi arasında değişiyor. Yazları sıcak ve nemli kışları ise soğuk ve yağışlıdır.

İstanbul'un bitki örtüsü

"İstanbul'da bitki örtüsü mü kaldı be adam!" dediğini duyar gibiyim. Kalmadı doğru ama var olanı da yazalım. İstanbulensis çiğdemi var Aydos dağlarında bir İngiliz botanikçi buldu Sultanbeyli Belediyesi'nin simgedisidir. Kisyos'un kestanesi, Boğaziçi'nin Erguvanları, Çatalca'nın Peygamber Çiçeği...geri kalanı siz yoruma ekleyin biliyorsanız.

Blogger Bolat İstanbul'un hayvanlarını da yazsaydın!

Martı diyelim, yelkovan diyelim, tilki diyelim, çakal, diyelim ceylan diyelim ama en çok da "öküz" diyelim İstanbul'un öküzü boldur.

Kentleşme

Türkiye'nin en çarpık çarpuk, Türkiye'nin en ranta maruz kalmış coğrafyasıdır. Koca bir heyula olmuş içine ....... maalesef! Suçlu kim o iktidar bu kişi mi? Hayır içinde yaşayan ve bu şuça ses çıkarmayan bizleriz...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder