22 Kasım 2011 Salı

Refika Mantı ve Zeytinburnu

Vedat Milor’ü dışarıda tutmak kaydı ile, yemeklerle ilgili programları izlemek gibi bir âdetim yoktu ama hata ettiğimi anladım baya eğlenceliymiş yemek programları. Geçenlerde seyredecek daha iyi bir program bulamayınca Refika Birgül’ün yemek programı Refika'nın Mutfağı'nı seyrettim. Doğan grubunun CNN-Türk’ü böyle bir yeteneği NTV’ye nasıl kaptırmış, hayret! 

Refika Birgül bence çok başarılı, el kol hareketleri duruşu konuşması on numara. İzlediğim kadarıyla bizden biri gibi, öncelikle samimi, kendini kasmıyor, rahat. Sahiden, Oray Eğin kafayı sana neden takmış anlamadım? Onu seyrederken en samimi arkadaşınla mutfakta patates soyuyorsun hissine kapılıyorsun.
Bir mantı sever olarak kendisinin Hürriyet’teki köşe yazısından mantıyı sevdiğini öğreniyorum. 

Mantı kelimesinin kökeni Çince'dir,  iki ayrı isim olan Man (adam) ve Tu(kafa) kelimelerinin birleşiminden oluşan adam başı anlamında bir isimdir, yemek Çin orijinlidir lakin Türkler bu yemeği Çinlilerden alıp, 50'ye yakın çeşidini üreterek bir anlamda geleneksel Türk yemeği haline getirmişlerdir. Bugün orijinal Çin mantısı avuç büyüklüğünde buharda haşlanan börek gibi bir şeydir ki Anadolu’daki mantı çeşitleriyle, şekil olarak da lezzet olarak da alakası yoktur. İstanbul’da en güzel mantı yenecek lokantalar Zeytinburnu’ndadır, buna şaşmamak gerek çünkü İstanbul'un Zeytinburnu ilçesi Orta Asya’dan en çok göç alan ilçedir, mantıyı Türkistanlı Uygurlar, Tatarlar, Kazaklar çok güzel yapar.