27 Mart 2012 Salı

Bir garip kütüphane!

Geçen Estambul’u ziyarete gelen yabancı bir arkadaşım sordu. Şehrin en iyi modern sanat müzeleri hangileri? Bana göre, İstanbul Modern, Santral İstanbul, Proje 4EL ve SALT, bir elin dört parmağı. Özellikle Santral İstanbul çok farklı Osmanlı döneminde elektrik santrali iken  Doğuş, Ciner  ve Kale gibi grupların desteğiyle devasa bir sanat merkezi haline geldi.Bilgi Üniversitesine sanat kompleksi olarak tahsis edildi. Kompleks 118.000 metrekare yani 118 dönüm. Gitmeyenler bu bahar mutlaka Santral İstanbul’u ziyaret etmeli. Manzaranın seyrine doyum olmuyor!  Ben İstanbul 1910-2010 adlı sergiye gitmiş ve sergiyi çok beğenmiştim. Hay Allah neden AVM dikmediler oraya da! Hem eğitim merkezi, hem sanat merkezi kazan dairesi ise Kütüphane. Bu hafta kütüphaneler haftası bunu biliyor musunuz? Neredeyse kütüphaneleri hayatımızdan sildik. O yüzden internet hep copy-paste yazılarla doldu taştı! Asıl derya kütüphanelerde!

27 yorum:

 1. Merhaba Bolat, uzun kayak haftasonu tatilinden dondum, orada internetim yoktu, kacirdigim postlarina simdi bakiyorum : ) " Hay Allah neden AVM dikmediler oraya da! " ignelemesini cok sevdim : ) bu bahar ve yaz bu dort tavsiyeni de gormek icin zaman yaratmak icin elimden geleni yapicam : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pişman olmayacaksın ancak bunu söyleyebilirim :) Özellikle İstanbul Modern ve Santral İstanbul'un manzarası çok güzel :)

   Sil
 2. ben hala kütüphaneye girince kendini kaybedenlerdenim.kitaplar beni heyecanlandırıyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel, halk kütüphanesine ilk gidişimi asla unutmadım :)

   Sil
 3. Çok önemli bir konuya daha değinmişsin osman abi. Bu sene kütüphaneler haftası çok daha aktif geçiyor. Bu konuya dikkat çektiğin için meslektaş adayı olarak ayrıca teşekkür ederim. ( çekirge) :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekirgem, senin yorum spam olarak algılamış filtre. Aman güzel geçsin kütüphane haftası, devir Bilgi Yönetimi devri, çağımız Bilgi Çağı size çok ihtiyacımız var :))

   Sil
 4. "O yüzden internet hep copy-paste yazılarla doldu taştı! Asıl derya kütüphanelerde!" sözüne aynen katılıyorum.

  Bir şey fark ettim kendimde geçen gün. İnternette ki bilgilere güvenimin kalmadığını. Kaynağı belli olmayan bir sürü yazı mevcut. Bir çok şeyde yanlış bilgilendiğimizi düşünür oldum. Ve evdeki ansiklopedimi tekrar gözden geçirmeye ve kaynak olarak kullanmaya karar verdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapla internet çok farklı şey, yüzbinlerce yılın internette ayak izi yok! Postlarımı yazman için sık sık evimdeki kütüphaneye başvururum.

   Sil
 5. Ben de hala -çocukluğumdan kalma alışkanlık- kütüphane raflarını koklayarak gezenlerdenim... Orataokulda, lise de dönem ödevleri için, kitap okumak için kütüphaneye koşanlardanım.
  Güzel bir yazı olmuş yine...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim umarım bub alışkanlığınız sona ermemiştir :)

   Sil
 6. Evet, asıl derya kütüphanelerde. Neler neler keşfediyor insan oralarda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekirge sen özellikle çok vakit harcamalısın özellikle okul kütüphanesinde:)

   Sil
 7. Yanıtlar
  1. Güzel bir Borges yapıtıdır :) Biliyorsun Borges aynı zamanda kütüphane yöneticisiydi bak ne isabetli bir yarım yaptın da bunu da bana söylettirdin :))

   Sil
 8. kütüphaneler daha çok olsaydı daha çok okunur muydu? yoksa sınırlı sayıda olduklarından mı keşfedilememişlerdi? bilmiyorum ama yazık oluyor gittikçe azalmaları onu biliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke daha çok gidebilsek benim İstanbulda beğendiğim en güzel kütüphane Atatürk Kitaplığı ve Beyazıt Kütüphanesidir.

   Sil
 9. Bolat, son cümlen cuk oturmuş konuya:)
  İstanbul gibi sınırsız bir şehre mevcut sanat galerileri ne kadar da az aslında...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yavaş yavaş gelişecek umutla bekliyoruz Semi :)

   Sil
 10. ben müzeye gitmeyeli nerden baksan 6 yıl oldu:(en son gittiğime de yurtdışında gitmiştim zaten:(

  YanıtlaSil
 11. Bende gitmeyenlerdenim Santral İstanbula yapılacaklar listeme
  aldım.Kütüphaneye gitmeyi özlemişim ama sayıları çok azaldı maalesef..((

  YanıtlaSil
 12. bi gidelim bakalım. evet ya ben de çok severim kütüphaneleri ama sen söyleyince fark ettim çooookk uzun zaman oldu ki gitmiyorum.

  YanıtlaSil
 13. Santralistanbul'un atölye çalışmaları da çok iyidir. Ve bahçedeki kafeleri:)
  Gittiniz mi bilmiyorum ama arkadaşınıza Perili Köşk'ü de tavsiye edebilirdiniz. Borusan Genel Müdürlüğü. Aynı zamanda müze. Müze-ofis. Çok değişik, çok hoş

  YanıtlaSil
 14. Sayın Bolat, yazınızı zevkle okudum ama Osmanlıdan kaldığını belittiğiniz Silahtarağa semtindeki elektrik santralı benim gençliğimde faaliyette idi. Osmanlı zamanında yapılmış olabilir ama yakın zamana-bana göre-kadar çalışıyordu. Kütüphane alışkanlığım yok sayılır. Kitabımı, dergimi evimde okumasını seviyorum. Ancak, bilhassa araştırmacılar için kütüphanelerin önemi büyük.Temennim, Santral İstanbul'u görmek, inşaallah başka bahara kalmaz.:(

  YanıtlaSil